הליברלים בליכוד במכתב לשר גלעד ארדן בנושא חוק המישמוש

אמיר וייטמן, יו"ר הליברלים בליכוד, במכתב לשר בטחון הפנים:

מכובדי כבוד השר ארדן שלום רב!
הנדון: חוק המשמוש

אנחנו, מתפקדי ליכוד, חברי ותומכי קבוצת "הליברלים בליכוד" רוצים להביע חשש בנוגע למה שמכונה "חוק המשמוש", הצפוי לעבור בקרוב.
גל הטרור הנוכחי אתו אנחנו מתמודדים אינו הראשון. גם באינתיפאדה הראשונה ובאינתיפאדה השנייה, לא הורחבו סמכויות השוטרים לביצוע חיפוש ולבסוף יכולנו לטרור הרצחני של האויב.
כידוע לך, גם כיום, שוטרים החושדים באדם שמנסה לבצע פשע או חבלה יכולים לעכבו ולבצע חיפוש. החשד הזה הוא כלי מספיק וב"ה ובעזרת מסירותם האין סופית של כוחות הביטחון עשרות פיגועים קשים נמנעו בזכותו. מצד שני, לא ידוע לנו על מקרים שבהם שוטר נתן למחבל (או פושע) לעבור כי הוא "חשד בו" אבל לא "חשד בו מספיק על מנת לבצע חיפוש", דבר שהיה בהחלט מצדיק את החוק.
לכאורה המצב הקיים "כובל את ידי השוטרים", אך למיטב הבנתנו ידיהם אינן כבולות. קשה לנו לחשוב על סיטואציה אחת בה תיקון החוק המוצע עשוי לסייע לשוטרים במלחמה הצודקת והמוסרית שלנו מול המחבלים הרצחניים או הפשיעה.
אנחנו מבקשים להביע חשש לפיו תיקון החוק המוצע מייצר "חשד ללא חשד", מצב מוזר שבו השוטר יבצע חיפוש למרות שהוא לא חושד בכלום, כביכול ללא מטרה כאשר ההפללה היא רטרואקטיבית, דבר העומד למיטב הבנתנו בניגוד לעקרונות מודרניים של חרויות הפרט, זכויות חשודים והליך תקין.
אנחנו פוחדים כי החוק המוצע יאפשר לשוטרים מסוימים להתעמר באזרחים ויגביר את החיכוך בין הקהילה והמשטרה במקום להגדיל את שיתוף הפעולה, שהינו כידוע מרכיב מרכזי בתפיסת הביטחון הכוללת של מדינת ישראל. מקרי אלימות, כמו המקרה עם הצעיר האתיופי דמאס פקדה עלולים ח"ו להפוך לדבר שבשגרה, מה שעלול להעמיד אותנו בשורה אחת עם מדינות איתן אין אנו חפצים להיות מזוהים.
ברור לך שיש לזה השלכות מעבר לעניין הנקודתי אלא זה עלול להחליש את עמדתנו המוסרית בדבר זכויות אדם, ואת מסורת מפלגת הליכוד כמפלגה ליברלית.
באותה הזדמנות אנחנו מבקשים לשבח אותך על פעולתך הברוכה בנוגע להקלות על מתן היתרים לנשיאת נשק לאזרחי ישראל שומרי חוק ואנחנו קוראים לך להמשיך באותו כיוון עד שנגיע למצב בו אזרח שומר חוק ששירת בצבא יהיה זכאי בתנאים קלים יחסית להחזיק נשק להגנה עצמית. אנחנו מאמינים שזאת הדרך הנכונה להגביר את תחושת הביטחון של הציבור, להבדיל מן החוק המוצע כעת. אנחנו כמובן מבינים שמצב הביטחון הנוכחי מצריך הערכות ביטחונית משמעותית וגם נקיטת אמצעים לא שגרתיים אך אנחנו מבקשים לשקול מחדש את "חוק המשמוש" או לכל הפחות להגביל אותו בזמן על מנת שהוא לא יחרוג מהוראת שעה קצובה בזמן מראש, וכל זה על מנת לשמור את מדינת ישראל כמגדלור של חרויות הפרט בסביבה עוינת.

ברחשי כבוד עמוקים ובידידות,

אמיר וייטמן
יו"ר הליברלים בליכוד


חוק המישמוש

סגור לתגובות.